Normalde çok alçakgönüllü insanlarız ama konu Turkcell dakika ve internet paketleri olunca en hızlı, en pratik, en güvenli ve en kolay servis, *400# demekten kendimizi alamıyoruz. Şimdi kolayın da kolayı olsun diye tüm işlemlere kısayollar oluşturduk. Mesela dakikan bitti ve TL yüklemek istiyorsun; hemen kısayolunu tuşluyorsun, 10 saniyede kestirmeden işi bitiriyorsun. Hadi biraz daha detaya inelim.

Bu kısayol ne ola ki?

*400#’de kısayol, her bir servis için atanmış kodlar demek. Sadece istediğin hizmetin kısayolunu arayarak mobil paket satın alıp TL yükleyebilir veya faturalarını ödeyebilirsin.

Bilgisayarda kopyala yapıştır yapmak için ctrl+c ya da ctrl+v yapmak gibi bir şey. Mantık olarak *400#’nin sonundaki karenin yerine “*” yazıp istediğimiz servisin numaralarını yazıyorsun ve sona “#” ekleyerek aramaya basıyorsun. Örneklerle biraz daha açıklayalım mı? Gel o zaman.

Nasıl kullanırım?

Mesela yazın sevgilinden uzakta tatildesin diyelim. Tabi ki her gün rapor vereceksin bunu sen de biliyorsun. Telefonda dakikalar dakikaları kovalarken aa bir bakıyorsun dakikan bitmiş ve telefon sevgilinin suratına kapanmış. İlişkilerde 9 kusurlu hareketten bir tanesi. Açıkla açıklayabilirsen. Ya da açıklama, gel aşağıdaki kısa yolu kullan, 10 saniye sonra sıradan bir çekmeme problemiymiş gibi konuşmaya devam et.

TL yüklemek için yapacakların belli;
  • 20 TL’lik Turkcell her yöne 300 dk. almak için; *400*401# tuşlaman yeterli.
  • 25 TL’lik Turkcell her yöne 500 dk. almak için; *400*402# kısayolunu kullan.
Peki Turkcell dakika ve internet paketleri almak istersem?

Mantık aynı sadece kodlar farklı. Aşağıdaki örneklere göz at ve bi’ deneme yap bizce.

  • Turkcell Uçuran 2 GB almak istersen kullanman gereken kısayol; *400*201#
  • Turckell Uçuran 6 GB için ise *400*204#
Faturalar için de kısayolları bi’ söyleyiver…

Son dakikacıların beklediği kısayollar fırından yeni çıktı, sıcak sıcak.

  • İnternet faturaları için tek yapman gereken bu kısayolu kullanarak *400#’yi aramak;
  • Elektrikler kesikti çalışamadım bahanesine çare;
Hoşuna gittiyse rehbere ekle, daha da hızlı ol!

Kısayolların en güzel yanı ne biliyor musun? Onları ezberlemene gerek olmaması. En çok kullandıklarını rehberine kaydedebilir ve ihtiyacın olduğu zaman tek bir tuşla işini halledebilirsin. İşte kolayın da kolayı dediğimiz şey tam olarak bu.

Tüm kısayollar bu kadar mı?

Tabii ki hayır! Biz burada sadece birkaç örnekle açıklamaya çalıştık. İstersen buraya tıklayarak TL yüklemek, mobil paket satın almak veya fatura ödemek için tüm kısayolları öğrenebilir ve istediklerini rehberine kaydederek kullanabilirsin.

Leave a reply