Hayatın hızı; “Aşkım akşama halı saha maçı var, başka gün buluşsak” mesajına gelen cevaptan sonra takılan geri vitesin hızını geçtiğinden beri iki dakika oturup kafamızı dinlemeye hasret kaldık. 2000’lerin başında, popçuların yaptığı çalışmalar sonucu ortaya çıkan “Bir sen X Bir ben X Bir de bebek = Mutluluk” formülü günümüzde pek geçerli değil. Bu formüle bir başka bilinmeyen olan “zaman” değişkenini de dahil etmek gerekiyor. Yani;  “Bir sen X Bir ben X Bir de bebek X Zaman” = Mutluluk açılımında 4 bilinmeyenli bir denklem halini alıyor. Nedir bu 4 bilinmeyen; Ben kimim? Sen kimsin? Bu dünyaya bir bebek getirilir mi? Zaman mı, zaman ne arar la bazarda? Evet buraya kadar anlamadığı yer veya sorusu olan varsa alalım çünkü zaman yok(?)! Şaka şaka *400#’liye zamandan bol şey yok, devam edelim.

Zamanı satın almakla mutluğu yakalamak mümkün

Evet, nerede kalmıştık? Zaman konusu. Konu biraz derin olacak ki bu sefer sadece İsviçreli Bilim adamları değil; 4 farklı ülkeden bilim insanları toplaşıp bir araştırma yapmış ve araştırma sonucu; boş vaktin, insanları, paraya oranla daha mutlu ettiğini ortaya koymuş. Harvard, British Columbia, Maastrich ve Vrije Universite’lerinden psikologlar mutluğun para ve boş zamanla ilişkisini anlamak için aralarında 800 milyonerin de yer aldığı 6 bin üzerinde yetişkine sorular sormuş.

Photo by Heather Zabriskie on Unsplash

Bu sorulardan bir tanesi; “Zaman kazanmak için ayda ne kadar harcarsınız?” olmuş.  Ve içerisinde 800 milyonerin de bulunduğu 6.000 kişinin 3’te 1’inden azının bu durum için düzenli olarak para harcadığı görülmüş. Ama araştırma sonucunda, bu kişilerin hayatlarından daha memnun oldukları görülmüş.

Eş zamanlı olarak Kanada’da 60 kişiyle yapılan diğer araştırmada ilk hafta, bu kişilere yemeği dışardan söyleme, temizlik hizmeti alma gibi konularda harcanmak üzere 30 sterlin verilmiş. Diğer hafta ise paralarını kıyafet, kitap gibi fiziksel şeylerle harcamaları istenmiş. Bunun sonucunda; paralarını, zamanı satın alacak işlerde kullananların, materyallere harcayanlara oranla daha daha mutlu oldukları ortaya çıkmış.

Araştırmanın tamamını okumak istersen buradan ulaşabilirsin; http://www.pnas.org/content/early/2017/07/18/1706541114

İyi hoş da paramız yoksa ne yapacağız?

Dediğinizi duyar gibi olduk ve kulaklarımız çınlamadı değil… Haklısınız ama zamanı satın almanın bir yolu var. Evini temizlemene, yemeği dışardan söylemene yardımcı olamayız ama hattına TL yüklerken, mobil paket satın alırken ya da faturalarını öderken zamandan kazanmana gayet de yardımcı olabiliriz. Bizim işimiz kontörden, internetten daha fazlası buna emin ol. Aşağıya sana zaman kazandıracak linkleri bırakıyoruz. İncele, uygula ve en az yarım saat sana kalsın. Bak biz değil; dört ülkenin bilim adamları toplanmış ve daha fazla zamanla daha mutlu olacağını söylemiş. Gerisi sana kalmış, ya *400# kullanıp sana kalan daha çok zamanla mutlu mesut yaşarsın ya da diğer seçeneği biliyorsun işte.

http://www.400.com.tr/blog/2017/06/02/zamanin-ne-kadar-degerli-oldugunu-anlatan-11-bilgi/

http://www.400.com.tr/blog/2017/05/30/400-ne-kadar-hizli/

http://www.400.com.tr/blog/2017/05/26/30-saniyede-hattina-tl-yukleme-ve-mobil-paket-satin-alma-sanati/

Leave a reply