Akıllı telefon kullanmaya başladığından bu yana  tüm hayatın cebinde, oradan oraya geziyorsun. Bu durumun birçok avantajı olduğu gibi fazlaca dezavantajı da var. Eskiden, telefonların akıllı olmadığı dönemlerde, kayıp ve çalıntı durumlarında, en fazla yapacağın şey, kullandığın operatörü arayıp sim kartı iptal etmekken bugün, bundan çok daha fazlasının yapman gerekiyor. En basitinden, tüm fotoğrafların tanımadığın, niyetlerini bilmediğin insanların eline geçiyor. Hırsızlık dünya tarihinde en eski suçlarından biri, bunu tamamıyla ortadan kaldırmak mümkün değil ama alınabilecek birkaç önlemle, bu küçük hayat arkadaşının kaybolması veya çalınması durumlarında kendini güvene alabilirsin.

Kayıp ve çalıntı durumlarını karşı kilit ekranı için güçlü bir şifre oluşturmak
ra2studio/Shutterstock.com
ra2studio/Shutterstock.com

Telefonunu korumanın ilk ve en önemli yolu güçlü bir şifre oluşturmaktan geçiyor. Sadece rakamlardan oluşan, klasik dört haneli şifreler yerine telefonunun izin verdiği uzunlukta ve içerisinde büyük, küçük harf, rakam ve noktalama işaretleri geçen bir şifre kullanabilirsin. Eğer üşeniyorsan, internetten şifre üreten basit programlar bulabilirsin. Ayrıca bir diğer önemli nokta, oluşturduğun şifrelerin kişisel bilgilerinle bir bağının olmaması. Mesela adın Ahmet ve şifren Ahmet1986 ise kırmak kolay olacaktır.  

iPhone 5s ve üstü modellerde bulunan parmak izi okuyucu özelliğini aktif olarak kullanmak da önemli bir güvenlik önlemi. Hem bu özellik hem de uzun ve etkili bir şifre, bilgilerine ulaşma riskini minimum seviyeye indirecektir.

Kayıp ve çalıntı durumlarına karşı“Find my phone” ve benzeri uygulamaları kullanmak
Pretty Vectors/Shutterstock.com

Hem Android hem de iOS işletim sistemlerinde, akıllı telefonuna uzaktan erişim sağlayabileceğin ücretsiz uygulamalar bulunmakta. Bu uygulamalar, akıllı telefonunun yerini göstermek, ana ekranı kilitlemek, içerisindeki bilgileri silmek gibi önemli işlevler sunmakta.  

Bu uygulamarı Apple Store veya Android Market’ten indirdikten sonra telefonuna kurman ve çeşitli ayarları aktif etmen gerekmekte. Bu özelliğin çalışması için wi-fi veya hücresel verinin aktif olması şart.

  • Android telefonlarda Google Settings menüsü üzerinden Android Device Manager’ı açarak özelliği aktif edebilirsin.
  • Apple telefonlarda ise Apple Store’dan Find My Phone uygulamasını indirmen ve iTunes hesabınla giriş yapman gerekmekte.
Kayıp ve çalıntı durumlarına karşı rehberin ilk satırını iletişim bilgisine ayırmak
vectorfusionart/Shutterstock.com

Eğer yukarıda yazdığımız tüm önlemleri almadın ve telefonunu kaybetmiş isen yapman gereken ilk şey; akıllı telefonunu iyi niyetli bir kişinin bulduğunu ummak. Diyelim ki umduğun gibi oldu ve kayıp çocuğun Hulusi Kentmen kalpli biri tarafından bulundu. Yapacağı ilk şeylerden biri  rehbere bakıp haber verebileceği birini aramak olurdu. Bu iyi insana neden biraz da sen yardım etmeyesin? Rehberde ilk satırı kaybolma anında ulaşılabilecek kişiye ayırabilirsin. Mesela AABulursanbunumarayıara gibi bir kayıt işleri kolaylaştıracaktır.

Kayıp ve çalıntı durumlarına karşı akıllı telefonunda yer alan tüm dosyaları yedeklemek
one photo/Shutterstock.com

Akıllı telefonunu ilk aldığında kurulum aşamasında yedekleme sorularını es geçme. Çünkü telefonunu kaybetmesen bile bir gün lazım olabilir. iPhone cihazlarda Apple’ın sunduğu iCloud, sana ücretsiz olarak belli bir alan sağlayacaktır. Aynı şekilde Android telefonlarda Google +’ı kullanabilirsin. Eğer ücretsiz olarak sunulan kapasite yeterli değilse daha fazlasını satın alabilirsin. Ve bu bulut alanlarını sadece telefonundaki video ve fotoğraflar için değil tüm dosyaların için kullanabilirsin.

 IMEI Numarasını Kaydetmek
NATALE Matteo/Shutterstock.com

IMEI numarasını kısaca telefonun kimlik numarası olarak tanımlayabiliriz. Hayatımıza bu kadar dahil olmuş olan bu icadın kimlik numarasını bilmemek ya da en azından bir yere kaydetmemek çok mantıklı değil. Eğer IMEI numaranı bilmiyorsan öğrenmenin birkaç yolu var. Akıllı telefonun kutusunda bir etiket olacak, orada bulabilirsin. Kutuyu kim kaybetmiş de biz bulalım diyorsan da arama ekranına *#06# yazıp kolayca öğrenebilirsin. Bir başka yol da kullandığın cihazın ayarlar bölümüne göz atmak. Bu yöntem her telefonda farklılık göstermekte. Ama iki dakika içinde rahatlıkla bulabileceğine eminiz. Peki IMEI numarasını kaydetmek ne işine yarayacak? Aslında çok işine yarayacak. Bu numara üzerinden telefonun çalıntı olarak gösterilecek ve bulunmasına yardımcı olacak.

Daha önceden kaydettiğin IMEI numarasını buradan sorgulayabilirsin.

Leave a reply