Cep telefonun eskidi ve sen de yenisi için küçük çaplı bir servet harcamak istemiyor musun? Aşağıdaki küçük tavsiyelerimize kulak vererek eski dostunun performansını artırıp daha güzel gözükmesini sağlayabilirsin.

Bazı uzmanlar akıllı telefon sektörünün artık gelişebileceği son noktada olduğunu düşünüyorlar. Bundan sonrasında gelen modellerin en fazla biraz daha hızlı işlemcilere ve biraz daha geliştirilmiş kameralara sahip olacaklarını düşünüyorlar. Yeni bir telefon aldığında verdiğin para acaba aradaki gelişimin boyutunu karşılıyor mu?

Eski telefonlarla ilgili bazı sorunların olması kadar doğal bir şey yok. Özellikle pil ömrü, telefonunu değiştirmek için önemli bir sebep. Ama itiraf etmelisin ki yeni bir telefon almak istemenin arkasındaki en önemli neden eskisinden sıkılman ve daha yeni bir şeyler satın alma isteğin.

Sana iyi haberlerimiz var. Eğer sen de telefonundan sıkıldıysan şimdi yazacaklarımızı uygulayarak yenisini almış kadar olmasan da mutlu olacaksın. Başlayalım mı?

Yeni bir batarya yeni bir sen!

Bir akıllı telefonun ne kadar eski olduğunu batarya performansına bakarak rahatça anlayabilirsin. Eğer işler telefonu şarj etmek için çantada bir powerbank; o powerbank’ı şarj etmek için başka bir powerbank ve sağda solda priz arama noktasına geldiyse bazı şeyleri değiştirmenin zamanı gelmiş demektir.

Bazı telefonların bataryalarını değiştirmek çok kolay olsa da iPhone’lar için uzman desteği alman gerekebilir. Olsun her türlü, komple telefonunu değiştirmenden daha ucuza gelecektir.

Bataryanı değiştirirken orijinal olmasına dikkat et yoksa tatsız sürprizlerle karşılaşma ihtimalin olabilir. Sahte batarya yanında devamlı patlamaya hazır bomba ile gezmek gibi bi’ şey. Ayrıca ömrü de kısa.

Cep Telefonu - Eski Cep Telefonu - Yeni Cep Teleofnu
Photo by rawpixel.com on Unsplash

 

Yeni bir kılıf yeni bir başlangıç!

Şeklini, şemalini beğenip binlerce lira para bayıldığımız akıllı telefonları kılıfla kullanmak, bu ne yaman çelişki dedirtse de dış etkenlere karşı onlara ihtiyacımız var. Ama aslında kılıfların telefonları korumanın ötesinde karakterini yansıtma gibi bir işlevi daha var. Cep telefonu kılıfından sahibinin nasıl bir karaktere sahip olduğunu anlayabiliriz.

Eğer telefonundan sıkıldıysan kılıfını değiştirerek en azından psikolojik olarak bir tatmin yaşayabilirsin. Mesela siyah kullanıyorsan kırmızı bir tane al. Ya da sevdiğin takımın logosuna sahip bir tane…

İnternette, sokakta zevkine göre binlerce çeşit kılıf bulabilirsin. Silikon, plastik, deri, cüzdan şeklinde vb. Alacağın kılıf bir süre daha seni idare edecektir.

 

Cep Telefonu Kılıfı - Akıllı Telefon Aksesuar
Photo by Goran Ivos on Unsplash

 

Yeni tema, launcher, yeni ekran!

Telefonun dışıyla yeterince ilgilendikten sonra biraz da içine bakalım. Telefonu eline aldığında seni karşılayan ana ekranı değiştirmek iyi gelecek.

Android kullanıcıları bu konuda oldukça şanslılar. Kendilerine sunulan birçok “launcher” arasından istediklerini seçebilirler. Apple kullanıcıları ise bu konuda çok da seçeneğe sahip değil. Ama yine de duvar kağıtlarını değiştirebilirler. Biliyoruz çok büyük bir şey değil ama Apple kullanıcıları için elimizden gelen bu.

Androidçiler için Nova Launcher’ı tavsiye edebiliriz. Binlerce ikon, temaya sahip eğlenceli bir ara yüz.

 

Cep Telefonu - Yenilemek - İkinci El Cep Telefonu
Photo by Adrien on Unsplash

 

Yeni aksesuarlar alın!

Telefonu yeniymiş göstermenin bir yolu da onu kullanış biçimini değiştirmen. Mesela araban varsa yeni bir telefon tutucu satın alıp kullanabilirsin. Ya da birçok başka güzel aksesuarla telefonuna yeniden bağlanabilirsin.

Buradan telefonun için birkaç aksesuar bakabilirsin;

https://www.alibaba.com/trade/search?fsb=y&IndexArea=product_en&CatId=&SearchText=mobile+accessories

 

Akıllı Telefon - Aksesuar - Kulaklık
Photo by Radovan Paška on Unsplash

 

Yeni uygulamalar keşfedin

Sonuçta akıllı telefon kullanıyorsun ve elinin altında on binlerce farklı uygulama var. İnternette biraz araştırmayla yeni şeyler keşfedebilirsin. Mesela spor yapmayı seviyorsan faydalı olacak pedometre uygulamalarına bakabilirsin.  Ya da mobil veri tüketimini gösteren şu uygulamaları indirebilirsin.

 

Uygulama - Cep Telefonu - Akıllı Telefon
Photo by Saulo Mohana on Unsplash
Akıllı telefonum yok, ben ne yapayım?

Akıllı telefonun yoksa sen de *400#’yi  hayatında değişiklik yapabilirsin. Oturduğun yerden Turkcell mobil paketini yenileyebilir, hattına TL yükleyebilir ya da faturalarını ödeyebilirsin. Yeterince büyük bir yenilik değil mi sence de?

Eğer senin de keşfettiğin uygulamalar, yenilikler varsa yorum kısmında bizimle paylaş, bilelim. Sonuçta hepimizin işine yarar.


Not: Burada yazdığımız her şey tavsiye niteliğindedir. Verdikleri sonuçlar senin beklentine ve cep telefonu modeline göre değişebilir 🙂

Leave a reply