Yeni bir akıllı telefon alırken karar vermesi en zor konu seçilecek işletim sistemi; Android mi iPhone mu? Karar gerçekten hiç kolay değil çünkü; ikisi de birçok muhteşem özelliğe sahip ve marka, fiyat dışında temel olarak aynı şeyleri sunuyorlar.

Ama yine de detaylarda önemli farklara sahipler. Akıllı telefon almak üzere karar aşamasındaysan bu kararı vermende yardımcı olabiliriz. Tamamsa yazımıza başlıyoruz.

 • Donanım

iPhone ve Android telefonlar arasındaki farkın en belirgin olduğu nokta donanım.

iPhone sadece Apple’ın ürettiği bir akıllı telefon; bu nedenle de hem yazılım hem de donanım üzerinde sıkı bir kontrolü var. Diğer taraftan Google, Samsung, HTC, LG gibi birçok markaya Android yazılımını sunuyor. Böylece Android yazılımlı telefonlar boyut, ağırlık, özellik ve kalite bakımından çok fazla çeşitlilik gösteriyor.

Premium sınıfındaki Android telefonlar, iPhone kadar iyi olsalar da daha ucuz fiyatlı Android modeller problemlere daha açık. iPhone da donanımsal olarak bazı sorunlar yaşasa da genel olarak daha iyi kaliteye sahip diyebiliriz.

Eğer bir iPhone alacaksan; sadece herhangi bir modelini seçmen yeterli. Android için ise belli bir markayı seçtikten sonra o markanın belli modelini seçmen gerekiyor ki bu çoğu zaman biraz kafa karıştırıcı olabiliyor.

Bazıları daha fazla seçenek sunan Android dünyasını tercih ederken bazıları da Apple’ın basit ve kaliteli dünyasında yerini alıyor.

Kazanan: Berabere

 

iPhone - Samsung - Android
Photo by Adrien on Unsplash

 

 • İşletim Sistemi Uyumluluğu

Her zaman en güncel ve en mükemmel işletim sistemine sahip bir telefon kullanmak istiyorsan iPhone sahibi olman gerekiyor.

Çünkü bazı telefon üreticileri Android’in yayınladığı son güncellemeleri kendi telefonlarına uygulamak için yavaş davranabiliyorlar. Bazen ise güncellemeyi hiç yayınlamıyorlar.

Eski Android telefonlara bir süre sonra yeni güncelleme gelmezken Apple, eski telefonlara güncelleme desteği konusunda Android’in önünde. iOS 11’i örnek olarak alırsak 2013 yılında piyasaya sürülen iPhone 5s’i hala destekliyor.  Böylesine eski bir telefonu bile desteklemesi sayesinde iOS 11, ilk yayınlandığı tarihten itibaren 6 hafta içinde uyumlu telefonların %66’sı tarafından indirildi.

Diğer taraftan Android 8 diğer adıyla Oreo, yayınlandığı tarihten itibaren 8 hafta içinde Android işletim sistemli telefonların %0.2’si tarafından indirildi. Selefi Android 7 ise yayınlandığı tarihten bu yana Android cihazların %18’inde çalışıyor. Telefon üreticileri yeni sürümler çıktığında modelleri üzerinde denemeler yapıyor ve istatistikler birçok şirketin güncelleme konusunda yavaş davrandıklarını gösteriyor.

Yani en son ve en mükemmel işletim sistemine sahip olmak istiyorsan iPhone almalısın.

Kazanan:
iPhone

 

iphone x
Photo by William Hook on Unsplash

 

 • Uygulamalar

Apple Store, Google Play’den çok daha az uygulamaya sahip (2.2 milyon vs. 2.8 milyon – Mayıs 2017) ama nitelik her zaman en önemli faktör değil. Apple’ın uygulamalara onay süreci, Android’e göre oldukça katı ve zor. Çünkü Apple’ın uygulamalar üzerindeki kontrolü çok yüksek. Bu sayede Apple bazı durumların önüne geçiyor. Mesela Google Play’de WhatsApp’ın sahte bir versiyonu yayınlandı ve uygulama marketinden kaldırılmadan önce 1 milyon kişi tarafından indirildi.

Bunun da ötesinde bazı geliştiriciler, birçok farklı Android cihaz için uygulama üretmekten şikayetçi. Çok sayıda farklı cihaza ve sürüme uygun uygulama üretmek işi biraz pahalılaştırıyor. Son zamanların en popüler oyunlarından Temple Run, 700 adet Android cihazını desteklemesine rağmen birçok desteklenmeyen cihaz kullanıcısından mail alıyordu.

Android için yüksek geliştirme maliyetlerini ve genellikle ücretsiz uygulama indirme eğilimini üst üste koyduğumuzda geliştiriciler için çekiciliğini kaybediyor. Bütün büyük uygulamaların önce iOS’ta çıkıp sonra Android’te yayınlanması tesadüf değil.

Kazanan: iPhone

 • Oyun

  Akıllı Saat
  Photo by Crew on Unsplash

Bir dönem mobil oyun pazarını Nintendo ve Sony Playstation domine ediyordu ama iPhone ile artık bu durum değişti.

On binlerce oyun ve milyonlarca oyuncu ile iPhone  ve iPod Touch şu anda mobil oyun pazarını domine ediyor. Apple’ın mobil oyundaki yükselişi ve büyümesi diğer şirketler tarafından da ön görülen bir durumdu. ( Nintendo Super Mario oyununu Apple Store’da çıkarttı)

Apple’ın kararlı ve stabil bir donanıma, yazılıma sahip olması sayesinde üretilen oyunlar en az bilgisayar oyunları kadar kaliteli diyebiliriz.

Android, oyunları genelde ücretsiz olarak sunduğu için geliştiriciler için öncelik hep iOS oluyor. Android cihazların çok çeşitlilik göstermesi maliyetleri artırdığı için bazı oyun üreticileri Android için oyun geliştirmeyi bıraktı.

Bugün en çok oynanan oyunlar Android için de olsa da iPhone’un bu konuda açık bir avantajı var.

Kazanan: iPhone

 • Diğer Cihazlarla Entegrasyon

Birçok insan akıllı telefonlarla birlikte tablet, bilgisayar veya akıllı saat gibi cihazlar kullanıyor.  Bu tip kişiler için Apple daha stabil ve entegre bir deneyim sunuyor. Çünkü Apple, aynı zamanda bilgisayar, tablet ve saat gibi ürünler de ürettiği için Android’in yapamadığı şeyleri sunabiliyor.

 

Android’de ise bu durum sadece Samsung markalı cihazlar için geçerli diyebiliriz.

 

Kazanan: iPhone

 

TL Yükle - Standart 20 TL - 20tl yükleme
Photo by rawpixel.com on Unsplash
 • Müşteri Hizmetleri

Eğer Apple cihaza sahipsen herhangi bir sorun olduğunda Apple Store’a gidebilir ve eğitimli personelle birlikte sorununu çözebilirsin.Genelde yoğunluk olduğu için önceden randevu almanı öneririz. Oldu da Apple Store’a gidemedin diyelim; müşteri hizmetlerini arayarak ya da online destek hizmetinden yararlanarak da Apple ile iletişime geçip destek ve yönlendirme alabilirsin.

Android’de ise telefonu aldığın yere gidebilir ya da direkt olarak distribütör ile görüşebilirsin. Sorunun bir şekilde çözülecektir ama Apple tarafından verilen müşteri hizmetlerinin gerisinde olacağı kesin gibi.

Kazanan: iPhone

 

Garanti
Photo by David Preston on Unsplash

 

 • Akıllı Asistanlar

Akıllı telefonların önde gelen özelliklerinden biri de yapay zeka ile çalışan sesli komut sistemleri. Bu noktada Android’de çıta oldukça yüksek. Google Assistant, Android’deki en iyi akıllı asistan ve oldukça güçlü. Google’ın senin hakkında bildiği her şeyi kullanan uygulama, hayatı senin için daha kolay bir hale getiriyor. Mesela eğer takviminde 17:30’a işaretli bir toplantı var ve trafik yoğunsa erken çıkman konusunda seni uyarıyor.

Siri ise Apple’ın Google Assistan’a cevabı. Her yeni iOS güncellemesinde geliştirilse de hala Google Assistant seviyesinde değil.

Kazanan: Android

 

Android
Photo on Visualhunt.com*

 

 • Pil Ömrü

Önceki iPhone modellerini neredeyse her gün şarja takmamız gerekiyordu. Ama yeni işletim sistemleri ve modellerle birlikte Apple telefonların şarj ömürleri uzadı.

Pil konusu Android’de biraz daha karışık çünkü çok fazla çeşit telefon var. Bazı 7 inch modeller şarjı bitirme konusunda hiç de cimri değilken bazıları oldukça başarılı.

Geniş ürün yelpazesinden dolayı pili oldukça uzun giden, mükemmel modeller de var. Eğer daha fazla pil ömrüne sahip, tek şarjla daha fazla giden bir cep telefonu arıyorsan Android işletim sistemli bir tane alabilirsin.

Kazanan: Android

Şarj
Photo by rawpixel.com on Unsplash

 

 

 • Kullanıcı Deneyimi

Kontrol bende olmalı ve telefonumu istediğim gibi kişiselleştiririm diyorsan gitmen gereken adres kesinlikle Android. Çünkü Android tamamen açık bir sistem.

Bu durumun dezavantajlarından biri de her bir cep telefonu üreticisinin bazı uygulamaları kendilerine göre kişiselleştirmeleri ve varsayılan uygulama yerine kendi uygulamalarını kullanmanı istemesi.

Diğer taraftan Apple kişiselleştirme konusunda oldukça kısıtlı. Kapalı bir sistem olduğu için bazı uygulamaları değiştirmek mümkün değil. Apple bir taraftan kaybettirirken kalite ve detaylardaki başarı anlamında kazandırıyor. Eğer iyi çalışan, yüksek kalitede deneyim sunan ve kolay kullanılabilir bir cihaz arıyorsan Apple seni mutlu eder. Diğer taraftan esneklik, bol seçenek, kişiselleştirme önemli diyorsan Android seçebilirsin.

Kazanan: Berabere

 

Kullanıcı Deneyimi
Photo by Noiseporn on Unsplash

 

 • Saf Deneyim

Android işletim sistemi kullanan markalar, kendi uygulamarını ürettikleri için hangi telefonda hangi uygulamaların standart olarak geleceğini söylemek güç.

Apple’da ise bu durum hakkında endişelenmenize gerek yok çünkü her bir iPhone modeli aynı standart ve kaliteli uygulamalarla geliyor.

Kazanan: iPhone

 

Uçuran 4 GB Plus - Uçuran Paketler - Turkcell Paketler
Photo by Konstantin Dyadyun on Unsplash

 

 • Kullanıcı Bakımı

Apple cihazlar, telefonunun hafızasını artırmana ya da pilini değiştirmene izin vermiyor. (Piller uzman kişiler tarafından cihazın içi açılarak değiştiriliyor)

Diğer taraftan Android cihazlarda kolayca hafızasını artırabileceğin ve pilini değiştirebileceğin modeller var.

Kazanan: Android

 

Pil - Şarj
Photo by Tyler Lastovich on Unsplash

 

 • Çevre ile Uyumluluk

Akıllı telefona sahip olmak demek aynı zamanda başka aksesuarlara da sahip olmak demek. Nedir bunlar? Hoparlörler, powerbank’ler veya en basitinden şarj kabloları.

Android telefonlar, bu konuda oldukça geniş bir yelpaze sunuyor.  Çünkü Android cihazlar, USB portları üzerinden bağlantı kuruyor ve bu USB portlar neredeyse tüm cihazlarla uyumlu.

Apple ise kendi ürünü olan Lightning port’ları kullanarak aksesuarlara bağlanıyor. Bu durumun avantajları da dezavantajları da var. Dezavantajı uyumlulukken avantajı ise iPhone ile çalışacak cihazların daha kaliteli olmalarını sağlaması.

 

Kazanan: Android

 

Bağlantı
Photo by Jason Blackeye on Unsplash

 

 • Güvenlik

Güvenlik senin için önemliyse alman gereken tek telefon iPhone. Bunun böyle olmasının birçok sebebi var. Sebepleri o kadar çok ki kendi başına başka bir yazının konusu olabilir. Ama kısaca bahsetmek gerekirse aşağıdaki iki örneği inceleyebilirsin;

 • Yapılan bir araştırma virüslerin %97’sinin Android işletim sistemi için olduğunu ortaya koydu. Aynı araştırmada iPhone telefonlara saldıran virüs oranı, %0 olarak belirtildi.
 • Google’ın Android ekibinin başındaki kişiler bile Android’in maksimum güvenlik için tasarlanıp geliştirilmediğini söylüyorlar.

Kazanan: iPhone

 

Güvenlik
Photo by NeONBRAND on Unsplash

 

 • Ekran Boyutu

Eğer piyasadaki en büyük ekranlı telefonu arıyorsan Android senin için doğru tercih.

Telefon piyasasındaki trend, süper büyük ekranlı cihazlara doğru kayıyor. Ve tablet, akıllı telefon melezi cihazlar değer kazanıyor.

Android, bu geleneğin mimarı ve hala en büyük ekranlı cihazları sunmaya devam ediyor.

Apple, iPhone X ile birlikte 5.8 inçlik bir telefon üretse de eğer maksimum boyutta bir ekran ihtiyacın var ise bakman gereken akıllı telefonlar Android olanlar.

Kazanan: Android

 

Ekran
Photo by Hoil Ryu on Unsplash

 

 • Navigasyon

Eğer bir akıllı telefonun ve internet bağlantın varsa GPS teknolojisi ve iki işletim sisteminde de bulunan harita uygulamaları sayesinde kesinlikle kaybolmazsın. İki platform da sizi sokak sokak yönlendiren üçüncü parti uygulamaları başarıyla destekliyor. Apple Haritalar, sadece iPhone kullanıcıları için çalışan bir uygulama. Bazı yazılımsal sıkıntılar yaşasa da her yeni versiyonda gelişmeye devam ediyor. Karşısında ise güçlü bir alternatif Google Maps bulunuyor.

Eğer Apple Maps kullanmak istemiyorsan Google Maps tüm işletim sistemlerinde başarıyla çalışıyor.

Kazanan: Berabere

 

Navigasyon
Photo by Jamie Dench on Unsplash

 

 • Fiyat

Akıllı telefon satın almak için oluşturduğun bütçen kısıtlı ise Android telefonlar sana daha uygun. Şu an piyasada uygun fiyatlı birçok Android telefon bulunuyor. Apple’ın ise en uygun telefonu iPhone SE ve 2.000 TL civarı bir satış fiyatı var.

Bütçesi yüksek olmayanlar için tartışma sona erdi ve onları bir Android telefon almak için uğurladık. Eğer akıllı telefon almak için cebinde iyi bir miktar varsa işler biraz daha karışıyor.

Piyasada premium olarak kabul edilen telefonların fiyatları üç aşağı beş yukarı yakın seviyelerde olsa da genelde Android cihazların fiyatları bir tık daha makul diyebiliriz. Diğer uygun fiyatlı Android’leri de bu cihazların yanına koyduğumuz zaman, fiyat avantajının pek iPhone’dan yana olmadığını söyleyebiliriz.

Kazanan: Android

 

Fiyat
Photo by rawpixel.com on Unsplash

 

 • İkinci El Değeri

Markalar yeni bir model çıkardıkları zaman insanlar hızla elindeki telefonu satıp yeni modeli satın almaya başlıyor. Bu nedenle de cihazların ikinci el değerleri oldukça önemli. Bu konuda iPhone’un eli oldukça güçlü diyebiliriz. iPhone 5’in bile piyasada hala alıcıları var ve oldukça iyi fiyatlara satılabiliyor.

Kazanan: iPhone

 

İkinci El Cep Telefonu - Akıllı Telefon
Kime ait: Maxx-Studio/Shutterstock.com

 

 • Sonuç

Android mi iPhone mu kararını vermek yukarıdaki kategorilerdeki kazanan sayılarını toplamak kadar kolay değil aslında. 17 maddenin 8 tanesi iPhone lehine, 6 tanesi de Android. 3 maddede beraberlik söz konusu.

Herkesin öncelikleri ve bir cep telefonundan bekledikleri farklı. Kimi bir cep telefonunda uzun ömürlü pil ararken kimi de oyun açısından performansına önem verebilir.

İki platform da farklı insanlar için oldukça başarılı seçenekler sunuyor. Hangi telefonu alayım diye karar vermeden önce yapman gereken ihtiyaçlarını belirleyip onlara uygun bir işletim sistemine sahip akıllı telefona yönelmek.


Yazının orjinal metnini okumak istersen; https://www.lifewire.com/iphone-vs-android-best-smartphone-2000309

*Photo on Visualhunt.com<!– 1515672867100 –>

Leave a reply