Selam 400 numara sakinleri. Güneş iyice yüzünü göstermeye başladığından beri şehir hayatı iyiden iyiye zor gelmeye başladı. O yüzden bugünlerde, bir tatil telaşı almış başını gidiyor, herkes bir yerlere kaçmak istiyor. Peki nerelere gitsek, neler yapsak? 400 numaranın gezgini Indiana Jones Mert’e bu konuyu danıştık. Mert kim hatırlamadıysan şurada  seni onla tanıştırmıştık. Mert, hayatını gezmeye adadığı için nerede, ne yapılır çok iyi biliyor. Bize hafta sonu için yürüyüş yapabileceğimiz, kafamızı dinleyebileceğimiz ve bol bol fotoğraf çekebileceğimiz birkaç ıssız yer önderdi. Bu arada aklında bulunsun ıssızda internet çekmezse dakika, kontör, internet paketi gibi ihtiyaçlarınız için *400#’yi arayabilirsin. Şimdi hazırsan duyar duymaz keşfetmek isteyeceğin doğal güzelliklere göz atalım.

Yuvacık

Kocaeli’nde bulunan bu eşsiz doğa harikası bölgede yeşillikler arasında kendini kaybedebilirsin. Ormanın içerisinde bulunan birçok parkurda yürüyüş yapabilir ve buz gibi dereleri aşarak bütün stresini atıp kuş gibi hafifleyebilirsin. Senin için birkaç bölge tavsiye etmek gerekirse Aytepe, Menekşe Yaylası ve Serindere’yi mutlaka ziyaret et.

Likya Yolu

Yolun Fethiye Antalya arasına düşerse uğramadan geçmemeni tavsiye edeceğimiz bir tarihi güzellik. Dünyanın en iyi 10 yürüyüş parkuru arasında. Likya yolu toplamda 535 km’lik bir parkur. Yerli ve yabancı binlerce turist, belirli noktaları seçerek bu hat üzerinde tarihi yolculuklar gerçekleştiriyor. Likya Yolu üzerinden birçok antik çağ yerleşim bölgesine rastlamak mümkün. Bu antik çağ yerleşim yerlerinden bazıları; Sdyma, Pyndai, Phellos, Apelia, Theimussa, Letoon, Xanthos, Patara, Antiphellos, Apollonia, İdyros, Simena, Myra, Limyra, Gagae, Olympos, Sura, Belos, Phaselis Ama eğer yürüyüş konularında çok uzman değilsen parkur seçimlerini bu duruma göre yapman önemli. Çünkü bazı bölgeler oldukça dik kayalara ve dar geçitlere sahip.

Köprülü Kanyon

Antalya’nın Manavgat ilçesinde yer alan Köprülü Kanyon, hem yürüyüş hem de adrenalin sevenler için doğru adres. 14 km uzunluğu ve 100 m derinliğe sahip Türkiye’nin en büyük kanyonu. Rafting sporu yapanlar tarafından tercih edilen bu bölgede ayrıca jeep safari yapma imkanın da var. Köprülü Kanyon konaklama ve yeme, içme olanaklarıyla ziyaretçilerine eşsiz bir ev sahipliği yapıyor.

Uludağ

Uludağ’a hep kışın gitmeye alışık olduğumuz için bugünlerde uğramak aklımıza hiç gelmez. Aslında bu mevsimde de Uludağ farklı güzellikler sunmaya devam ediyor. Yaşadığın şehrin sıcaktan kavrulduğu bu günlerde Uludağ’da ormanın içinde kamp kurabilir; büyük ve küçük zirvelere doğru yürüyüşler yapıp buzul göllerini gezebilirsin. Rahatımı bozmam ben dersen de birkaç otel bu mevsimde de açık aklında olsun.

Kestanbol – Geyikli

Çanakkale’nin Geyikli ilçesi tatilciler için uğrak bir geçiş noktası. Ama bizim Mert’in dediğine göre gezilip görülecek güzel yerlere var. Birçok yürüyüş noktasına sahip bölge, bazı antik kentlere de ev sahipliği yapıyor. Neandrea bunlardan sadece bir tanesi. Eğer Geyikli’den geçiyorsan, birazcık mola verip bu şirin yerde keyifli dakikalar yaşayabilirsin.

Kaz Dağları

Nam-ı diğer Türkiye’nin oksijen deposu. Dünyanın en temiz havasının Kaz Dağları’nda olduğu söylenir. Gittiğinde sen de buna hak vereceksin. Şehrin gürültüsünden uzak, kafanı dinleyebileceğin bir yer arıyorsan, orası işte tam da burası. Gezecek görecek o kadar çok yer var ki  bir gün asla yeterli değil. Mitolojik hikayelerin çoğunun da buralarda gerçekleştiğini öğrenince ufkun iki katına çıkacak. Hem fiziksel hem de kültürel olarak büyük bir doygunluğa ulaşacağına şüphemiz yok. Mutlaka görmen gereken birkaç yeri de yazalım yardımımız olsun; Hasanboğuldu, Sütüven Şelalesi, Zeus Altarı ve çok daha fazlası.

Bafa Gölü

Bodrum yolcularının çok iyi bildiği Bafa Gölü öyle uğramadan geçip gidilecek bir yer değil. Bafa Gölü ve çevresi birçok arkeolojik çalışmaya ev sahipliği yapıyor. Bodrum’un kalabalığına karışmadan önce burada tarihi kalıntıların arasında keyifli bir yürüyüş yapıp enerji depolayabilirsin. Üstelik engebeli olmayan yapısıyla yürüyüş yapmak yorucu da değil. Buraya kadar gelmişken Keramos ve Herakleia antik kentlerine de uğramamak olmaz.

Işık Dağı

Ankara’nın yanıbaşında Kızılcahamam bölgesinde yer alan Işık Dağı, 15 km’lik yürüyüş parkuruyla ziyaretçilerini karşılıyor. Yürüyüş rotası üzerinde Salın Yaylası, Belpınar Yaylası, Karagöl gibi mola noktaları yer alıyor.

Karia Yolu

820 km ile Türkiye’nin en uzun mesafeli yürüyüş parkuruna hoş geldin. Bu bölgedeki yürüyüşün sırasında; tertemiz koylardan, benzersiz mimariye sahip şirin köylerden, zeytin ve badem ağaçlarıyla dolu tepelerden, bolca antik kentten geçeceksin. Hadi kolay gelsin 🙂

Ihlara Vadisi

Hem tarih hem doğa, ikisi bir arada. Kapadokya’da Ihlara vadisi, 14 km’lik uzunluğuyla son zamanlarda doğa yürüyüşü severlerin uğrak noktası. Buz gibi Melendiz Çayı’nda verdiğin molada ruhunun tazelendiğini hissedeceksin. Yürüyüş boyunca birçok mezar kalıntıları, mağaralar, kiliseler sana eşlik edecek. Bu kiliselerden bazıları Yılanlı Kilisesi, Ağaç Altı Kilisesi, Sümbüllü Kilisesi, Kırk Dam Altı Kilisesi.

İnceğiz Mağaraları

İstanbul Çatalca’da yer alan İnceğiz Mağaraları için; dünyanın eski apartmanlarından biri diyebiliriz. Kayaların içi insanlar tarafından oyularak ev haline getirilmiş. Geçmişinin 5 bin yol öncesine kadar dayandığı söyleniyor. Gezmesi ve kalıntılar arasında tarihin derinliklerinde gizemli bir yolculuğa çıkması çok keyifli. Burayı özel yapan şeylerden bir tanesi de başta Salako olmak üzere Kemal Sunal filmlerinin bu mağaralarda çekilmesi.

Yedigöller

Kafa dinlemek, huzuru bulmak ve bol bol oksijenle ciğerlere bayram ettirmek için Yedigölleri mutlaka görmen gerekiyor. Burada yakalayacağın yüzlerce kare ile cep telefonunun şarjını birkaç saatte bitirmen mümkün. O yüzden yanına ekstra batarya ya da taşınabilir şarj cihazı almanı öneriyoruz.

Bizden bugünlük bu kadar. Yolun düşerse buralara uğra bize de bir selam yolla. Sen kafanı dinlerken aklına hiç telefon etmek gelmeyecek ama olur da gelirse aklında bulunsun, ıssızda internet iyi çekmez. Kontör, internet paketi falan lazım olursa *400#’yi ara işin görülsün.

Hattına nasıl TL yükleyeceğini bilmiyorsan aşağıdaki link’teki videoyu izleyerek 30 saniye için yapabilirsin.

 

 

Leave a reply