Sen farkında olmasan da; hayır aslında yokturlar desen de, onlar aramızda. İnce uçlu şarj aletleriyle aramızda dolanıp hala yılanda rekor kırıyor, 9 tane tuşla melodi yazıyorlar. Onları bazılarınız hiç tanımıyor; bazılarınızın eski arkadaşları… Kim mi onlar? Tabi ki akıllı telefonu olmayanlar. Sen onları anlamasan da bu devirde hala tuşlu, iki satır ekranlı cep telefonu kullanan mı kaldı desen de bazı konularda senden benden iyi durumdalar. İşte akıllı telefon kullanmayanların yaşadıkları 17 ayrıcalık!

İstedikleri zaman ortadan kaybolabilirler, kimse onlara ulaşamaz

Konum servisleri yok, kamera yok, check-in yok, konum paylaş derdi yok. Kuala Lumpur’dayım deseler kim onların aslında orada olmadığını ispatlayabilir?

 

Invisible GIF - Find & Share on GIPHY

 

Bademi olsun; kaju fıstık olsun, güzel olan her şeyi önce onlar yerler

Sen masadaki yemekleri en güzel açıdan çekeceksin, en çok yakışan filtreleri uygulayacaksın, tüm etiketleri yazacaksın, insanları tag’leyeceksin, internetten paylaşacaksın derken (yazması bile ne kadar sürdü) tüm badem, kaju, bilimum güzel yemekler onun midesine gitmiş olacak.

 

Lunch Eating GIF - Find & Share on GIPHY

 

İletildi raporu geldiyse onlardan rahatı yok

Çünkü daha fazla elden gelen bir şey yok. Sen tek tık, çift tık, yok mavi mi, gri mi oldu derken kafayı yersin, o, iletildi raporu geldi, kafam rahat, şimdi onlar düşünsün diye takılır.  

Chow Yun Fat Yes GIF - Find & Share on GIPHY

Üç beş rakam iki üç tane harf için kendilerinden taviz vermezler

Bir mekana girdikleri zaman wi-fi şifresini almak için şekilden şekile girip kendilerinden taviz vererek şirinlik yapmak zorunda kalmazlar. Wi-fi ihtiyacı, onlara adeta Beylikdüzü kadar uzak bir kavramdır.

 

Cat Begging GIF - Find & Share on GIPHY

 

Çocuklar gibi camı çerçeveyi indirebilirler

Mahallede top oynarken tüm komşuların camlarını çerçevelerini indiren neslin, şuncacık bir telefonun camı çizilecek, kırılacak diye ödü patlıyor. Oysa onların hiç böyle bir korkuları yok. En kötü senin taktıracağın cam parasına yeni telefon alıyorlar.

Door Glass GIF - Find & Share on GIPHY

Akıllı telefonu alan kılıfını hazırlar lafı nedir bilmezler

Akıllı telefon alıyorsan kılıfını hazırlayacaksın. Kauçuktu, plastikti, bunun metali de var derken ekran koruyucusu falan da ekle; telefon oldu 5 kilo. Oysa diğeri öyle mi?? “Yıka ve Çık” pardon bu başka bir reklamın sloganıydı.

Phone Hit GIF - Find & Share on GIPHY

Gittikleri yerlerde prizlere yakın olmak için köşe kapmaca oynamazlar

Prize yakın stratejik noktaları belirleyip ona göre planını yapıyor ve aksiyon alıyorsan sen de bir akıllı telefon kullanıcısısın demektir. O yüzden prizler sizin olsun, onlara en rahat, havadar köşeler, koltuklar yeter. Yeter ki telefonlarını en geç 1 hafta (yazıyla bir) önce şarj etmiş olsunlar.

Good Boy Dog GIF - Find & Share on GIPHY

Bedava internet paketi peşinde koşmalarına gerek olmaz

Çünkü internetleri hiçbir zaman bitmez. Olmayan şey zaten bitmez. O yüzden bedava internet paketi kazanacaklar diye kampanya peşlerinde helak olmazlar.

Excited Friday GIF by Originals - Find & Share on GIPHY

Her zaman hafifletici sebepleri vardır

Evden çıkarken yanlarına taşınabilir şarj cihazı, kablo, selfi çubuğu vs almadıkları için senden en az 2 kilo eksikleri vardır. Bu hafiflik sayesinde otobüsü, vapuru, dolmuşu kaçırma riskleri çok daha azdır. Çita gibi koşup son vapura senden önce kolayca binerler.

Baby Weight GIF - Find & Share on GIPHY

Gittikleri yerden en güzel kareyi yakalamayı değil keyif almayı isterler

Sen gittiğin yerlerden hikayeler, fotoğraflar paylaşırken ve kim gördü, kim görmedi diye kendini yerken onlar, oraların keyfini dibine kadar yaşar. Sen güneşin batışını en güzel açıdan yakalamaya çalışırken onlar o eşsiz manzaranın tadını çıkarırlar.

Stoned Smoke GIF - Find & Share on GIPHY

Her şeyi kendileri yapmak zorunda oldukları için devamlı beyin jimnastiği yaparlar

Gideceğin yeri Google’ye yaz, rehberden numaralar gelsin, telefona not al falan derken artık beynimizi giderek daha az kullanmaya başladık. Akıllı telefonu olmayanlar da bunları yapıyor ama en azından gidecekleri adresleri kendileri bulmak zorundalar.

Animals Being Jerks Puzzle GIF - Find & Share on GIPHY

Lafı uzatmazlar direkt arar konuya girerler

Bu arkadaşların telefonlarında Whatsapp’tı Facebook Messanger’dı falan olmadığı ve kimse de SMS kullanmadığı için ne istiyorlarsa arar, lafı uzatmadan direkt söylerler.

Staircase Shortcut GIF - Find & Share on GIPHY

Telefonlarına uzun süre bakmazlarsa görecekleri şey maksimum cevapsız çağrı ve SMS

Sen telefonuna iki dakika bakma; 10 cevapsız, 20 whatsapp mesajı, 5 SMS, 3 Facebook iletisi, 4 e-mail; o bakmasın 5 cevapsız çağrı, 2 SMS (opsiyonel)… Anlatacak bir şey yok görüyorsunuz.

Meagan Good Film GIF - Find & Share on GIPHY

Android mi iOS mu yerine Android ne iOS ne derler

Akıllı telefon dünyası Android’ciler iOS’cular diye devamlı ikiye bölünürken bu arkadaşlar en fazla şeyciler diye ikiye bölünürler. (Bulamadık)

 

Oh My God What GIF - Find & Share on GIPHY

 

Selfileri yoktur o yüzden fotoğrafları her zaman daha nettir, güzeldir

Çünkü selfi belası nedir bilmezler. Kadrana girmeye uğraşmadan, otururlar, garsona ya da oradaki birine rica ederler, efendi gibi fotoğraflarını çektirirler. Sonra yok bulanık çıktı, parmağım gelmiş, ben çıkmamışın diye ortamı germezler.

 

Photo Taking GIF - Find & Share on GIPHY

 

Telefonları eskimez çünkü zaten yenileri de aslında eskidir

Yok böyle yenilik! Deyim olarak anlama… Yenilik falan yok yani. Aradın, mesaj attın bitti, gitti. En fazla rengi farklıdır herhalde.

Old Man GIF - Find & Share on GIPHY

 

Fıtık olmazlar

Biz doktor değiliz ama akıllı telefon adamı bazen fıtık eder. Acil arama yapmak istersin donar, kendi kendine reset atar, orasından burasında reklam fırlar… Akılsız öyle mi anında görüntü. Yok görüntü uymadı, ses o ses; görüntü olsa duramazdın.

Wayne Pain GIF - Find & Share on GIPHY

 

 

Leave a reply