Elinden düşürmediğin akıllı telefonunu ne kadar verimli kullanıyorsun? Daha fazla şarj ömrü ve daha fazla eğlence için yapabileceğin 7 farklı ipucu.

Gereksiz uygulamaların arka planda çalışmalarını durdurabilirsin

Birçok uygulama, sen onları kullanmasan da arka planda çalışmaya devam eder.  E-mail ve sosyal medya uygulamalarının arka planda çalışmaya devam etmesi mantıklı çünkü her dakika gelecek bildirimler senin için önemli olabilir. Ama oyunların, notların, müzik uygulamalarının devamlı çalışması ne kadar işine yarıyor? Üstelik bunlar şarjından yerken…

Bazı uygulamalar için hücresel veri kullanımını kapatabilirsin

Fazla kullanmadığın uygulamalar için mobil veri kullanımını kapatarak hem internet paketinin daha uzun dayanmasını hem de şarjının daha yavaş bitmesini sağlayabilirsin. Akıllı telefonunda ayarlar menüsünün altında bulunan mobil veri kısmından bu işlemi kolaylıkla yapabilirsin.

Şarjdayken akıllı telefonunu kullanma

Üreticilerin neden o kadar kısa şarj kabloları yaptığını hiç düşündün mü? Aklına ilk gelenin maliyetten kısmak olduğunu biliyoruz ama öyle değil. Gerçek, şarj esnasında telefon kullanımını engelleyebilmek. Çünkü şarj esnasında yapılan kullanımlar telefonun pil ömründen yemekte. Birçok telefon li-ion pil teknolojisine sahip ve bu pillerin belirli bir ömrü var. Önemli olan bu ömrü en verimli şekilde kullanıp uzatmak.

Powerbank kullanarak şarj ömrünü uzatabilirsin

Uzun bir süre herhangi bir prize uzak bir şekilde seyahat edeceksen ya da tüm gün dışarda olacaksan yanında minik bir powerbank taşıman telefonunun aniden ve hiç hesapta yokken kapanmasını engelleyebilir.

Akıllı telefonunu uzaktan kumanda olarak kullanabilirsin

Uygulama marketlerde birçok markanın uygulaması bulunuyor. Bunları indirerek evdeki tv’ni telefonundan kumanda edebilir ya da telefonunda oynattığın videoları televizyonunun ekranına yansıtabilirsin.

Adımlarını takip edebilirsin

Gün içerisinde hiç spor yapamıyorsan yapacağın yürüyüşler ile hayatına az da olsa hareket katabilirsin. Akıllı telefonundan da attığın adım sayısını, çıktığın kat sayısını kontrol edebilir ve günde en az 10 bin adım hedefini takip edebilirsin.

Farklı klavyeler indirebilirsin

Akıllı telefonunda standart olarak gelen klavyeyle yetinmek zorunda değilsin. Uygulama marketlerde bulunan rengarenk klavyeleri indirip farklılık yaratabilirsin.

Leave a reply