Hattına TL yüklemek için birçok seçenek var. Biten dakikalarını yenilemek, sevdiklerine kontör yollamak için kullanabileceğin alternatifleri senin için derledik ve puanladık. Hemen okumaya başla ve en iyisine sen karar ver.


Telefoncularda TL yükleme

TL yüklemek için ilk durağımız telefoncu ya da kontör bayileri. Bu sıcaklarda bu seçeneği kullanacak arkadaşlara öncelikle başarılar diliyoruz. İlk tavsiyemiz cep telefonlarına yol şarkılarından oluşan bir playlist hazırlamaları olacak. Malum yol uzun ve şarkıların az da olsa serinletici etkisi var. Sonra bol bol su alın, kana kana içersiniz.

Her şey iyi gitti ve telefoncuya geldin. Önce sıraya gireceksin ve biraz bekleyeceksin. Sonra sıra tam sana geldiğinde sistem gidecek biraz daha bekleyeceksin. O da biter merak etme. Sistem geri geldi, kasadaki çalışan sana telefon numaranı soracak. Sıcaklardan dolayı numaranı anlamayabilir ve bir daha sorma ihtimali yüksek. Sonra numaranı bir daha girmesi gerek. Dolayısıyla yine soracak, anlamayacak. Bir de yanlış girdiğini düşün tekrar başa dönecek. Dua et her şey bittiğinde sistem yine gitmesin. Yoksa süreç en başa döner. En iyi ihtimalle 10 dakikada işin biter.  Yürüye yürüye eve döneceksin, ter içinde. Sana yürüme demiyoruz, hobi olarak yine yürü ama bu kadar basit bir iş için enerjini harcamaya değmez. TL yüklerken tüm enerjini kaybetme.

Ayrıca kontörün ne zaman lazım olacağı belli olmaz. Ya gecenin bir körü birini araman gerekirse? Telefoncuyu açtırman mümkün mü? Tabi ki değil. Ne diyeceksin adama? “Abi kız mesaj attı, elini, ayağını öpeyim gel aç şu dükkanı” desen olmaz tabii ki.

Hız: *
Konfor: *
Güvenlik: ****
Ulaşılabilirlik: ***

Marketlerde TL yükleme

İkinci alternatif süper marketler. Market olarak süper olabilirler ama konu TL yüklemekse o kadar da süper olmayabilirler. Avantajları da yok değil hani. Güneş tepende dans ederken yine yürüyeceksin ama markete geldiğinde +4 derece dolabının önünde kahvaltılık bakıyorum diye biraz serinleyebilirsin mesela. Ya da dondurma dolabını aç, orası senin hararetine kalmış.

Şimdi gelelim konumuza. Sadece basit bir kontör satın alma işlemi için önünde aylık alışverişini yapmaya gelmiş birini beklemek ne kadar mantıklı? Elma ile armutu karıştırma; domates, patatesle dakika satın alma işini hiç karıştırma. Tabi sadece TL yükleyecekken elinde ekstradan 2 kilo soğan, ıvır zıvırla paranı harcamak istemiyorsan. Kasada önündeki alışverişte çıkacak sorunları beklemesi de cabası.

Hız: *
Konfor: **
Güvenlik: ****
Ulaşılabilirlik: ***

İnternetten TL Yükleme

Hattına TL yükleyip konuşmaya kaldığın yerden devam etmenin diğer bir yolu da internet üzerinden dakika satın almak. İlk bakışta oldukça hızlı gözükse de bazen sinir bozucu olabiliyor.

İnternetten TL yüklemekle ilgili ilk problem internet paketin bittiğinde nasıl TL yükleyebileceğin sorusu. Gerçekten büyük bir ikilem. İsviçreli bilim adamlarını göreve çağırıyoruz ve bu konuya açıklık getirmelerini bekliyoruz.

Diğer bir konu ise yükleniyor simgesi. Sosyal medyada yaptığımız araştırmalarda insanların cep telefonlarıyla ilgili en sıkıcı buldukları şey yükleniyor simgesi. İnternet bu nerede, nasıl olacağı belli olmuyor. Orada çeker burada çekmez. İki saat o yuvarlak döner de döner. Sonra beyaz sayfa gelir, kontör aldın mı almadın mı belli değil. Hadi çık bakalım işin içinden. Bi’ de tüm bunlar en ihtiyacın olduğu zaman olur, daha da can sıkıcı.

Aslında buraya kadar olan kısım internetten TL yüklemek ile ilgili en hafif şeyler. En önemli konu güvenlik. İnternette tonla TL yükleme sitesi var ama ne kadar güvenliler?  Sonuçta internet gibi her şeye açık bir ortamdan kredi kartı bilgilerini paylaşmak her zaman risklidir. O yüzden sen, sen ol, eğer internetten TL yükleme yapacaksan gsm operatörlerinin resmi internet sitelerinden şaşma. Diğer yerler, operatörlerin logolarını falan koysa bile çok güvenme. Ayrıca komisyon da keserler üzülürsün. Üzülme.

Hız: ***
Konfor: ***
Güvenlik: **
Ulaşılabilirlik: ****

Banka aracılığıyla TL yükleme

Banka üzerinden hattına TL yüklemek oldukça güvenli. Banka aracılığıyla yapıyorsun o kadar da olsun. Ama peki güvenli olduğu kadar hızlı mı? Bazen evet, bazen hayır. Çağrı merkezi üzerinden yapıyorsan sana kolaylıklar diliyoruz. 1’e bas, 3’e bas, olmadı başa dön, ne dediğini anlayamadım falan filan. Geçmiş olsun.

İnternet üzerinden yapmak da daha önce belirttiğimiz gibi. İnternet bu sağı solu belli olmaz. Çekti, çekmedi derdi büyük. Bir de internet paketin bittiyse wi-fi bulmadan işlem yapmak imkansız.

Bazı ATM’lerde de belirli operatörler için TL yükleme yapabilirsin tabi gittiğin ATM çalışıyorsa. Sen de biliyorsun ki bunlar en ihtiyacın olduğu zamanlarda arızalıdır. Bi’ de sıra olursa o da kötü. Önünde öyle biri olur ki sanırsın koskoca bankayı satın alıyor da işlemler bitmiyor.

Hız: ***
Konfor: ***
Güvenlik: *****
Ulaşılabilirlik: ****
*400# kullanarak TL yükleme

Şimdi gelelim en son, en kolay, en hızlı, en güvenli ve en pratik TL yükleme servisi *400#’ye. Bir kere *400#’de dakika satın almak için internete girmene gerek yok. Tamamen ücretsiz olarak *400#’yi arayıp kolayca hattına TL yükleyebilirsin. İnternet bağlantısı olmadığı için kart bilgilerinde maksimum koruma altında. Kredi kartının kopyalanması ve kötü niyetli kişiler tarafından ele geçirilmesi mümkün değil. Ee internetin olmamasının bir başka faydalı yönü de kesintisiz hız. Yükleniyor simgesi diye bir simge biz tanımıyoruz, bilmiyoruz. 10, bilemedin 15 saniyede dakikan cebinde.7/24 açık ayrıca. Nerede olursan ol, ihtiyacını görür. Akıllı telefonlarda olduğu gibi diğer eski tip telefonlarda da çalışıyor. Uzaktaki arkadaşına, kızına, oğluna, annene, babana kolayca kontör satın alırsın. Turkcell ile çözüm ortağı. Kısaca bal, kaymak servisi gibi bi’ şey.

Hız: *****
Konfor: *****
Güvenlik: *****
Ulaşılabilirlik: *****

Leave a reply