Malum, son dönemlerin en popüler sosyal medya uygulaması Instagram. Birçok fenomen paylaştıkları etkileyici instagram fotoğrafları ve videolarıyla birçok takipçiye sahip oluyor. Peki akıllı telefonunu kullanarak daha etkileyici ve güzel gözüken fotoğraflar çekebilmenin sırrı ne? Bu iş daha çok yetenekle mi alakalı yoksa birkaç küçük teknikle üstesinden gelinebilecek bir durum mu? Akıllı telefonunun kamera özellikleri bu işin neresinde? Bunlara cevap verebilmek için iyi bir fotoğrafta olması gereken iki unsura bakalım.

Işık ve Kompozisyon

Fotoğraf aslında tamamı ile bir ışık oyunu. Işığın kullanımına göre bir fotoğraf çok farklı noktalara doğru yol alır. Işık kullanımı için birçok fotoğrafçılık kuralı vardır ama amatör olarak, akıllı telefonlarıyla fotoğraf çeken insanlar için filtreler ve kamera üzerindeki ayarlar bu durumu daha kolay bir hale getirmiştir. Fotoğraf çekerken telefonun açısını değiştirerek bile çok farklı sonuçlar elde edebilirsin. Deneme, yanılma yöntemiyle istediğin ışığı yakalamak senin elinde.

İyi bir fotoğraf için bir diğer konu kompozisyon. Fotoğrafında dikkat çekmek istediğin unsur ne? Bu unsuru kadrajın neresine konumlandırırsan istediğin etkiyi alırsın? Cevap verilmesi gereken soruların başında geliyor.

Evet bu iki bileşen ışığında biraz daha detaya girelim ve küçük ipuçlarıyla nasıl daha güzel kareler yakalayabileceğini görelim bakalım.

1.Fotoğrafçılıkta Başarılı Kompozisyonlar için 1 / 3 Kuralı

İyi bir kompozisyon yakalamak için vurguyu doğru verebilmek için eskilerden basit ama etkili bir yöntem. Peki nedir bu 1 / 3 kuralı? Fotoğraf karesini yatay ve dikey olarak eşit 9 parçaya bölecek üç tane yatay ve dikey çizgi çekin ve öne çıkmasını istediğiniz unsuru bu çizgilerin kesişim noktasına yerleştir. Karışık mı geldi? Aslında değil. Akıllı 

1/3 Kuralı - Instagram
Photo by Sonnie Hiles on Unsplash

telefonunda bu özellik var. Ayarlardan kamera bölümüne gir ve ızgarayı aç. Ondan sonrası çok kolay.

Tabi ki bu kuralı yıkarak da çok güzel kareler yakalayabilirsin ama basit olarak doğru kompozisyonlar yakalayabilmen için oldukça etkili ve hızlı bir çözüm.

2.Doğru Netleme ve Işık

Telefonla fotoğraf çekerken yapılan en büyük yanlışlardan bir tanesi de olduğu gibi çekim yapmak. Akıllı telefonların kameralarında bulunan sensörler sayesinde ekranda dokunulan yere netleme yapmak mümkün. Bu sayede odağı arka planda bir nesneye çekebilir ve öndeki nesnelerin daha flu çıkmasını sağlayabilirsin. Bir çok farklı ve eğlenceli kareyi yakalayabilirsin ve instagram’da like’leri kapabilirsin.

Instagram
Photo by Paulius Dragunas on Unsplash

 

3.Işığı Doğru Kullanma

Işık fotoğrafın temeli demiştik ve fotoğrafın kalitesini de belirleyen en önemli unsur. Işığın çok şiddetli olduğu bir ortamda doğal olarak çektiğin fotoğraflarda ışık patlamaları olacaktır. Ya da çok ışığın yetersiz olduğu bir ortamda fotoğrafların karanlık çıkmasına neden olacaktır. Peki bu ışığı nasıl ayarlayacağız? Aslında eski filmlere nazaran elimizdeki telefonlarla işimiz çok kolay. Çekim açılarını değiştirerek istediğimiz kadar deneme yapabilir, anında görebilir ve doğru ışığı yakalayabiliriz.

Peki hangi ışıkta en iyi fotoğraflar ortaya çıkar. Ne fotoğrafları ışık dengesini patlatacak kadar ışıklı ne de karanlık çıkaracak kadar ışıksız bir hava. Mesela hafif kapalı, güneşin bulutların arkasında saklandığı bir sonbahar günü güzel kareler yakalamak için ideal.

Instagram
Daha Güzel Instagram Fotoğrafları için 5 İpucu

 

4.Kontrast ve Parlaklık Ayarları ile Farklı Çalışmalar

Fotoğrafların üzerinde kontrast, parlaklık ayarlarıyla oynayarak daha etkileyici kareler ortaya çıkabilirsin. Instagram’da grafiti kaplı bir duvar önünde çekilmiş birçok fotoğrafla karşılaşmışsındır. Sen de kontrast ayarlarıyla oynarak fotoğrafta daha canlı bir hava yakalayabilirsin.

Photo by Etienne Girardet on Unsplash
5. Farklı Kamera Lensleri

Balık gözü, geniş açı ya da bir başkası. Birbirinden farklı efektlere sahip lensler kullanarak çok eğlenceli ve beğenilen kareler yakalamak çok kolay. Mandal aparatı ile birlikte satılan bu lenslere küçük rakamlar ödeyerek sahip olabilirsin. Ondan sonra mandalı kameranın lensinin olduğu bölüme sıkıştırarak fotoğraflar çekmeye başlayabilirsin.


Fotoğraflarını Her Yerden Paylaşmak için *400#

Diyelim ki öyle bir kare yakaladın ki ama internetin olmadığı için anlık olarak paylaşamıyorsun. Ne yapacaksın? Tüm o heyecan kursağında mı kalsın? Yoksa tüm takipçilerin senin çok iyi bir fotoğrafçı olduğunu mu görsün? Tabi ki ikincisi. Hemen *400#’yi ara, dilediğin yerden, dilediğin zaman, internetin olmasa bile internet paketi satın al, dünya senin gözünden nasıl bir yermiş herkes görsün.

Leave a reply